Понеділок, 26.02.2018, 02:38Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Пошук

Логін:
Пароль:

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей
Головна » Статті » Опис курортного міста Яремче, Яремча, Яремчі, Яремчя

Yaremche

Yaremche - еден од најпознатите градови одморалиште на Украина. Составот на градот Yaremche вклучува селото Дора, каде што поединецот и Yamna кои биле основани пред Yaremche (прв пат се споменува 1643), но сега тие се сметаат за делови на градот. Денес градот - административниот центар Yaremchanskogo регионот или, како што се нарекуваат, областа Yaremchanskogo градскиот совет, која се состои од урбан тип Vorokhta, седна Mykulychyn, Татарстан, и Yablunitsa Polanica (следни е најголемиот центар на Украина Bukovel).

Денес во Yaremchanskogo регион има 15 sanatoria и рекреативни центри, 25 хотели и околу 280 приватни вили и многу повеќе се гради, работи 36 ресторани, вклучувајќи и 14 традиционални gutsulsky kolyba, 18 кафулиња, двајца сувенир пазар.

Yaremche - популарен како дестинација за одмор во зима, затоа што има 17 ски-лифтови - 14 седалкови и три јаже tows. Покрај Yaremche интензивно се развива и популаризиран како пролет-лето, лето-есен рекреативен центар. Различна комплексност пешачење, закрепнување во бањи, коњи и четири велосипеди. Дека велосипедизмот празник се стануваат се повеќе популарни во регионот Yaremchanskogo: приватни имоти инсталира специјална опрема за велосипедисти најде velostoyanki, oznakovuyutsya Велосипеди патеки.

Од историјата

* Место Yaremche поврзан со името на легендарниот херој фолк Dovbusha Oleksy и неговата сестра Василиј Bayuraka со yamnye и Павле Orfenyuk со Дора
* Во 1908 октомври во шумата лов Tatarovskoy виенски аристократијата, и со нив arhiknyazivna Марија Тереза ​​и на началниците на Лихтенштајн.
* Во 1893 година во селото Дора (патишта White Rock), пронајде богатство од бронза производи (котли и меч), ​​која датира од времето на 800 години п.н.е.
* 25 август 1896 г. Создадени туристички клуб "Клуб Yaremchanski. Сили на клубот етикетирани патеки за пешачење во планините, направи чекор до водопадот "Break", која се дефинира места за риболов. Клуб Yaremchanski "не се што ќе ги привлече туристите и одвоени од Дора Yaremche.
* Во 1901 година, во Mykulychyn ја отвори својата прва украински хотелот. Лавов општество под кирија свештеник отец. Тадеј Galaychuka во вила во близина на железничката станица. Вилата има два ката, голема соба - хотел и осум соби.
* Во 1905-1906 во Yaremcha почина за сезоната 1500, кои го донесоа на сопствениците на куќи и 200.000 € годишно.
* Во 1912 година почина Yaremche 2400. Оваа година, многу списанија Галиција напиша за останување во Yaremche иднина наследник на Карл Франц Јозеф Хабсбург, кој подоцна стана Австро-унгарски цар Чарлс Први (1916-1918).
На почетокот на Првата светска војна, многу yaremchansky младина се собраа во двор пред хотелот Ganusa да се приклучат на Легијата на украински Sich riflemen (УСС) Разделба зборови својот говор пред волонтери, изјави украинскиот писател, учител моделирање Богдан (1972-1941).
* Во 1941-1942, Mykulychynske nadlisnichim беше сопруг на познатиот украински писател Ирина Е. Polotnyuk Вајлд, кој беше застрелан од страна на Германците.
* Пред 2006 година, во текот беа две имиња на градот - и Yaremcha Yaremche, првиот на кој се појави во 20 години на дваесеттиот век, благодарение на полски работници, а потоа беше определен од страна на Советскиот. 14 декември 2006 Одлука на Врховната Рада, тоа беше разјаснето своите оригинално име - Yaremche.

Категорія: Опис курортного міста Яремче, Яремча, Яремчі, Яремчя | Додав: grunyk (11.03.2011)
Переглядів: 208 | Теги: котедж яремче, відпочинок у карпатах яремче, котедж в лісі, яремче приватний сектор, карпати відпочинок | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Котедж "Карпатська тиша"
 

Copyright grunyk.ucoz.ua © 2018 |