Середа, 22.01.2025, 07:56Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Пошук

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Писанкарство

Писанкарство


Серед усіх видів і жанрів народної творчості писанкарство займає особливе місце. Разом з рушниками, вишиваними сорочками писанки є однією з найдавніших галузей українського народного мистецтва. Історія його зарод­ження пов'язана з давньою культурою, корені якої сягають ще часів язичницької доби.

Одним із найвідоміших осередків писанкарства на Прикарпатті є с.Космач. Його мистецькі традиції передавалися з покоління до покоління, виняткової витонченості набувала побудова дрібноузорних орнаментів, у яких часто можна побачити поєднання геометричного малюнка із зображеннями традиційних оленів, баранчиків, півників, коників, метеликів, корівок. Окрему групу розписів утворюють композиції з квітково-рослинних мотивів у поєднанні з геометричними рисунками. Кольорова гама - золотиста. Переважають жовті, червоні, оранжеві кольори, де-не-де зелений на темно-коричневому тлі.

У селах Верховинського району (Замагорі, Ільці, Криво-полі) в орнаментиці писанок переважають світло-рожеві, темно-зелені та золотисті барви на червоно-коричневому фоні.

Самобутністю вирізняються покутські писанки с.Видинова на Снятинщині. Тут рослинно-квіткові мотиви зображують на зеленому, коричневому, оранжевому, синьому тлі.

Дещо відмінними від інших традиційних виробів є писанки з с.Чорний Потік Надвірнянського району. Орнамент, як правило, укладається радіальними смугами навкруг усієї сфери яйця. Центральна смуга завжди найширша. Площу її декорують ромбовидними,|квадратними мотивами із зображенням у центрі квітів - символу весни, життя, молодості й краси. Характерна особливість кольорової гами - декора­тивні рисунки у жовтих, рожевих, часом синіх або фіолетових барвах на чорному, рідше червоному тлі.

Кожен осередок писанкарства на Івано-Франківщині є своєрідною школою народного орнаменту зі своїми особливостями, характерними візерунками, власною палітрою кольорових сполучень.

Кожна писанка - це самостійний художній твір народно-декоративного мистецтва. її орнамент - своєрідний образотворчий літопис, в якому простежується образно-поетична мова, що звучить у витонченій гармонії барв. Разом із високими художніми якостями мистецтво писанки виступає багатим змістовним джерелом народної творчості, що зберегло у своїх орнаментальних формах вікову традицію.

Гуцульський край  ЗМІСТ







Котедж "Карпатська тиша"
 

Copyright grunyk.ucoz.ua © 2025 |