Новорічні традиції в Карпатах Більшість обрядів випадає на Різдво. По селу ходять ряджені, колядують і заходять в кожен будинок. Раджу потрапити саме на різдвяні свята - такого ви не побачите більше ніде. Та й самим можна взяти участь. На Різдво і великі міста і невеликі села, кожен готель, пансіонат або база відпочинку готують різдвяну програму. Але привабливість свята не в цьому. Це не просто театралізована вистава. Це свято відзначається в кожній родині. Спочатку вся родина увечері 6 січня збирається за святковим столом, а потім молодь виходить на вулиці і починаються гуляння.
Будь-який, хто приходить в гості в будинок - дорогий гість, його посадять за стіл, незалежно від того, знайома людина або просто перехожий. І на наступний день все повторюється. Різдво починається з установки дідуха - снопа з колосків. Його ставлять поруч, а іноді і замість ялинки і освячують.
За народним повір'ям в нього вселяється добрий дух. Цей звичай зберігся ще з язичницьких часів. Зараз сніп роблять не тільки з колосків пшениці, жита, вівса, а ще й прикрашають його калиною, горіхами, заплітають різні візерунки. І його не викидають після свята! Зерном у переддень Старого нового року посипають всіх рідних, щоб у домі було здоров'я, щастя і радість до наступного року.
|