Понеділок, 29.04.2024, 17:22Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Категорії розділу

Пошук

Логін:
Пароль:

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей
Головна » Статті » Обряди і Звичаї » Традиції, обряди і звичаї

Покрова Пресвятої Богородиці. Звичаї, повір'я

У християн існує уявлення про те, що Син Божий Ісус прийшов як Заступник за тутешніх грішників, а Пресвята Діва Марія є Іскупітельніцей ще небесного, найперший, праматеринською гріха Єви. 
З нею пов'язано багато релігійні торжества (Пречиста, Благовіщення, Успіння), тому в православних співах Богородицю називають «всіх часів року благословенням». У народній творчості ця грань її образу об'єдналася з древніми язичницькими уявленнями про богиню землі, богині-матері Ладі. Траву вона вкриває листям, небо - хмарами, землю - снігом, воду - льодом, дівчину ж покриває весільним вінцем, бо вважається покровителькою і захисницею заміжжя. Покровським ввечері дівчина перед образами читала стародавню молитву, просячи Богородицю цієї ж осені накрити їй голову «Хустина», тобто зробити дружиною «з гарно дитиною», і щоб свекор і свекруха прийняли її як рідну: «Святая Покрівонько, покрий мені голівоньку. Чи не стежкою, не квіткою, а чесно наміткою ». Адже вона, вийшовши заміж, ніколи вже не здасться на людях з непокритою головою ... За народними уявленнями, земля-мати теж просить Покрову накрити її «білою наміткою». Якщо в середині жовтня випаде сніг, це - на щастя молодятам. 
Але не тільки молитвами дівчата намагалися «випросити судженого».Існує безліч змов, ворожінь. Найпоширеніше: у ніч на 14 жовтня, лягаючи спати необхідно проговорити: «Покрий землю сніжком, а мене женишком» - і лягти спати, ні з ким не розмовляючи. Якщо присниться суджений, значить, у цей рік має вона вийти заміж. 
До Покрови слід було завершити усі польові роботи. У Карпатах саме тоді повертаються додому з пасовищ овечі стада. У цей день намагалися веселитися, вірячи, що якщо «Покров весело проведеш, дружка милого знайдеш». А сімейні люди ходять до храмів попросити милість і заступництво у Божої Матері. 
На Русі свято Покрова здавна пов'язували з початком зими і присвячували йому приказки: «На Покров земля снігом покривається, морозом одягається», «На Покров до обіду осінь, а після обіду зимонька-зима». До цього дня селяни берегли засохлі гілки яблуні.Вважалося, якщо спалити їх саме в цей день, то всю зиму в будинку буде тепло. Саме в цей день селяни починали конопатити хати, адже, за народною прикметою, сніг на Покрову - передвісник сніжної і холодної зими, а не опало листя з дерев віщував сувору зиму

Категорія: Традиції, обряди і звичаї | Додав: grunyk (31.01.2011)
Переглядів: 2558 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Котедж "Карпатська тиша"
 

Copyright grunyk.ucoz.ua © 2024 |