ДРОВА ДЛЯ БАГАТТЯ
Отже, почнемо. Одним з найважливіших моментів при розкладці багаття є правильний вибір палива. Не варто рубати на дрова ростуть дерева. Це, по-перше, шкодить природі, а, по-друге, зелені гілки дають більше диму, ніж вогню. Використовуйте в якості палива висохлі гілки та сухостій.
Намагайтеся зібрати березові або вільхові дрова, а також дрова смолистих хвойних (ялина, сосна).
Використовувати для багаття горобину, черемху, модрину і осику недоцільно - вони дають мало тепла.
Якщо ви йдете по місцевості, де немає дерев, багаття можна розпалити з торфу, трави, кізяка (висохлий послід тварин).
Розпалювати багаття
Насамперед бажано вибрати для костриці місце. На привалі місце очищається від сухої трави і горючого сміття. Прийміть заходи, щоб вогонь не перекинувся на кущі і дерева. Якщо Ви збираєтеся розводити вогнище на снігу або вологому грунті - не забудьте підготувати під нього майданчик з каменів або колод.
При розпалюванні багаття важливим моментом є вибір розтоплення. Чим швидше і стійкіше спалахує розтоплення, тим більше ймовірність, що багаття швидко запалає.
Зазвичай для розпалювання використовують наступні види растопок:
Гнилиці. Навіть у дощ можна обрізати вологі частини і всередині буде суха Гнилушка;
Пух рослин і птахів;
Шматочки кори;
Висохлі гриби-дощовики;
Лишайники і папороті;
Тріски і стружки сухого дерева.
Розпалювання складається шатром або між колодами. На неї лягають невеликі гілочки, а потім гілки побільше.
ВИДИ ВОГНИЩАХ
Який багаття розпалювати вирішуйте в залежності від умов і вимог:
«Колодязь» (поліна, складені зрубом) - полум'я буде низьким і широким;
«Тайговий» з двох покладених одна на одну колод горить протягом 9-10 годин, потребує незначного догляду. Робиться він так: візьміть два колоди діаметром 25-30 см, Стеши у них одну сторону сокирою і надрубіте за місцем тесу. Одне колоду, більш товсте, покладіть на землю, а друге на нього тесом один до одного. Між колод прокладається розпалювання. Запалювати таке вогнище бажано відразу по всій довжині.
«Нодья» розкладають у тому випадку, коли потрібний тривалий обігрів. Два товстих колоди надрубіте по довжині і покладете надрубамі один до одного. Третє колоду кладіть зверху. Між нижніми колодами помістіть розпалювання. Рівень спека цього вогнища регулюється відстанню між нижніми колодами. Горить таке вогнище кілька годин.
«Полінезійський» багаття краще всього використовувати в умовах, коли бажано залишитися непоміченими або коли потрібно багато золи і вугілля. Вирийте дві невеликі ямки, з'єднані вузьким каналом. Стінки однієї з них викладете каменями або полінами і на дні розведіть вогонь. Такий багаття споживає порівняно мало дров.
«Зоряний» багаття зручно використовувати вночі. Для його розпалювання кілька товстих полін укладаються кінцями один до одного. У міру необхідності просто просувайте поліна до центру.
«Мисливський» робиться так: на землю або підкладку покладіть колоду, на нього кінцями ще два колоди з різних сторін. Запалюється місце зіткнення колод. Продвигайте в міру згоряння колоди вперед, і це багаття буде Вас гріти приблизно 6-8 годин.
МАЛЕНЬКІ ПОРАДИ
Найзручніше розводити багаття сірниками. Для того, щоб уберегти сірники від вогкості перед походом умочіть кожну в парафін або віск. Після висихання такі сірники зручно носити в закритій пробкою гільзі.
Щоб направити тепло в потрібному напрямку скористайтеся відбивачем. Це може бути шматок жерсті або інший негорючий матеріал. Він також допоможе прикрити багаття від вітру.
На ніч вогнище безпечніше гасити, але вугілля можна засипати золою. Тоді вранці Ви зможете відкопати їх і роздути вогонь знову.
Маленький багаття легше розводити і підтримувати, чим великий. Кілька невеликих вогнищ, розташованих навколо, в холодну погоду дадуть більше тепла, ніж один великий.
НЕХАЙ ВАШ КОСТЕР ГОРИТЬ ЯСКРАВО І жарко!