Краса гір вабить до себе мільйони людей різного віку, багато поети та художники увічнили велич гірських хребтів у своїх творах, але в перший раз піднімаючись по гірських стежках, слід пам'ятати, що Ви піддаєте свій організм певного випробування. З кожним кроком, який наближає Вас до вершини, повітря стає все більш незвичним для дихання, легким не вистачає кисню. Коли люди піднімаються вище позначки 1000 метрів, деякі з них починають скаржитися на нудоту, головний біль, порушення частоти і глибини дихання. Це перші ознаки гірської хвороби, з якою можуть зіткнутися люди, які не звикли до умов високогір'я. Гірська хвороба відноситься до висотної хвороби і пов'язана з кисневим голодуванням, фізичною втомою, значними перепадами температури.
Якщо Ви відчули початкові симптоми гірської хвороби, припиніть сходження і почекайте, поки вони пройдуть. Полегшити стан може велика кількість випитої води. Продовжувати шлях вгору варто лише тоді, коли самопочуття значно покращиться і організм повністю адаптується до природних умов на цій висоті. У разі погіршення фізичного стану, краще спуститися вниз і почекати групу туристів у звичній для організму обстановці. Підйом в гори вимагає серйозних фізичних зусиль і тренування, тому, по-перше, не пийте спиртні напої перед майбутнім походом, а, по-друге, розраховуйте свої сили і не перевтомлюйтеся. Особливо обережними потрібно бути людям із хворим серцем. Великі навантаження можуть призвести до збою в роботі серцево-судинної системи.
В основному, здорові люди, що проживають у рівнинній місцевості, вплив висоти відчувають, піднімаючись вище 2500 метрів. У Карпатах висота гір злегка перевищує 2000 м, але і цю висоту непідготовленим туристам потрібно брати обдумано: спочатку здійснити сходження за більш коротким маршрутам, а коли Ви відчуєте, що стали більш витривалі, здійснювати підйом на вершини. Не піднімайтеся занадто швидко - дайте організму акліматизуватися. Якщо Ви бачите, що комусь з туристів у Вашій групі стає погано, і в нього з'являються симптоми гірської хвороби, припиніть рух, поки людині не стане краще і надайте йому необхідну допомогу. Якщо початківець підкорювач вершин не зможе адаптуватися до висоти, потрібно допомогти йому спуститися вниз, де ознаки гірської хвороби зникнуть. Щоб попередити появу гірської хвороби, рекомендується пити більше води (до 3-4 літрів на день) і збільшувати фізичні навантаження поступово.