П`ятниця, 17.05.2024, 14:21Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Пошук

Логін:
Пароль:

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей
Головна » Статті » Зимовий відпочинок в Карпатах

Гірськолижне спорядження

  Тема гірськолижного спорядження неосяжно широка і багатогранна, і в даній статті ми постараємося дати уявлення про виробників сучасного гірськолижного інвентарю, про те які технології використовуються при виробництві і про те, як серед незліченної різноманіття представленого в магазинах спорядження вибрати найбільш підходяще для Вас. Але, про все по порядку. 
    
Гірські лижі. Виробники. 

   
Велика частина гірськолижного обладнання проводитися великими фірмами Європи і США. Найбільш широко представлені в Росії такі торгові марки: Atomic, Dynamic, Dynastar, Elan, Fischer, Head, K2, Olin, Rossignol, Salomon, Volkl. 

   
Технології. 

   
Що ж являє собою сучасна лижа? 
Несучі елементи конструкції сучасних лиж зародилися на самій зорі гірськолижного спорту. 
Найстарішою і найдовшою відпрацьованої є конструкція типу "сендвіч", коли матеріали володіють різними властивостями склеюються або спікаються, утворюючи щось на зразок бутерброда. До гідності такій конструкції слід віднести відносну простоту у підборі необхідних властивостей лижі при її виробництві. Перші лижі були зроблені саме по конструкції "сендвіч". 
Наступний тип конструкції - "торсіонна коробка". Вона являє собою сердечник, що складається з брусків і пластин дерева з включеннями з металу і композитних матеріалів, заплетений в кокон прочнейших вуглеволокном. Складовим таких ниток часто є всім відомий кевлар.Оплетка здатна витримувати величезні поздовжні навантаження, що можна віднести до безумовних переваг "торсіонної коробки". 
Наступний елемент конструкції "що має кеп (кришка)". Цей елемент став з'являтися в лижах відносно недавно, але завоював популярність серед виробників. За спеціальною формою з композитного матеріалу відливається або штампується монолітна деталь, фактично є готової лижею. Залишається підклеїти до лижі канти і ковзаючу поверхню. 
По-перше, завжди можна підібрати потрібні властивості шляхом зміни складу матеріалу, по-друге, штампування - досить швидкий і зручний технологічний процес. Деякі фірми використовують як "несучого кепа" штамповані титанові або сталеві конструкції. 
На сьогоднішній день фірми використовують комбінації цих конструкцій, і лижі конкретного виробника можна більшою чи меншою мірою віднести до однієї з них. Так, наприклад: Dynastar - "сендвіч + торсіонна коробка", K2 - подвійна "торсіонна коробка", Rossignol - "сендвіч + несучий кеп", Salomon - "що має кеп". 
У сучасних лижах крім "несучих елементів конструкції" часто використовуються різноманітні системи гасіння вібрацій. У тіло лижі включаються п'єзоелектрики, що розсіюють енергію коливань в теплову енергію. Використовуються різні, зовнішні і вбудовані в лижу пластини, що не дають розвиватися коливань, використовуються магнітні пластини для розсіювання енергії коливань. Для ослаблення ударних навантажень, використовуються гумові прошарку усередині лиж. 

Розвиток гірськолижної техніки пред'являє до гірських лиж нові сучасні вимоги. Так, для більш точної передачі навантаження на носки і задники в лижу вбудовуються Х-образні пластини або використовується особливе плетіння ниток кокона торсіонної коробки. Для можливо більшого нахилу черевика всередину дуги повороту, при карвінгової катанні, в гірські лижі вбудовуються піднімають пластини (лі'фтери).При цьому бажано мінімізувати спотворення форми кривої прогину лижі, через вплив черевика і кріплень. Виробники намагаються домогтися цього, об'єднуючи, різними способами лижі і кріплення в єдине ціле. 

Ці конструкційні особливості обумовлюють деякі, важливі для катання, характеристики лиж. Зупинимося на них докладніше. 
Поздовжня жорсткість: визначає реакцію лижі на тиск, який ви надаєте.Чим більше поздовжня жорсткість, тим більші зусилля потрібні для управління лижами. З іншого боку, більш жорсткі, в поздовжньому напрямку, лижі більш стабільно ведуть себе на великих швидкостях. 
Розподіл подовжньої жорсткості: показує, як жорсткість розподілена по довжині лижі. Так у лиж, призначених для рівних укатаних трас, жорсткість розподілена рівномірно, забезпечуючи тим самим стабільність ведення дуги. Лижі для фрірайду мають, зазвичай, більш м'який носок, для кращої поведінки в цілині і на горбах, м'який задник - для більшої стабільності на горбах і жорстку центральну частину, для стабільного поведінки на твердому покритті і на льоду. 
Жорсткість на скручування: визначає стабільність лижі на жорсткому схилі. Часто, коли говорять, що лижі "не тримають" мають на увазі саме слабку жорсткість на скручування. Сучасні конструкційні рішення дозволяють добитися високої жорсткості на скручування при збереженні малої поздовжньої жорсткості лижі. 
Радіус бічного вирізу: Якщо подивитися на лижу зверху, то ви побачите, що лижа має різну ширину від носка до задник. Бічна сторона лижі є шматок окружності. Це і є бічний виріз. Чим більше бічний виріз лижі, тим більш короткі повороти можна виконувати на ній. Зменшення центральній частині лижі-талії, сприяє більш швидкої перекантуванні. 

Куди розвиваються лижі? 

Зараз практично не випускається лиж класичної геометрії. Лижі всіх цільових груп мають більш-менш широкі шкарпетки і задники і відносно вузьку талію. Протягом останніх трьох-чотирьох років "радіус бічного вирізу" досяг приблизно 25 метрів і продовжує зменшуватися.Виробники сміливо експериментують з "Карвая" Домагаючись нових властивостей. Наприклад, випущені моделі, у яких задник ставати ширше носка. Цим виробники намагаються домогтися більш передбачуваного поведінки лиж при завершенні повороту. 
Крім того, карвінгові лижі, протягом трьох-чотирьох років зменшили свою довжину в середньому на 10-15 сантиметрів. Наприклад, спортивні моделі спеціального слалому мають довжину 170-173 см. Максимальна довжина лиж для слалому гіганта становить 188 см. 
Лижі для вільного катання поза трасами стають все ширше і талія 70 мм, вже звичайна справа. Збільшена площа поверхні дозволяє лижі впевнено почувати себе і в цілині і в розбитому снігу і каші. 
Гонитва за сноубордом по цілині триває, і виробники конструюють цілинні лижі зовсім неосяжних розмірів, з талією 90 - 100мм. Установка кріплень проводитися зі спеціальними розширеними "скі-стопами". 
Спроба зробити гірські лижі більш масовим видом спорту, мабуть, вдалася. Для залучення до відпочинку в горах молоді, виробники створили нові типи лиж: сильно укорочені, з малим радіусом бічного вирізу-фанкарви, коротуна біг-фути і сноублейди для забав у сноу-парках, лижі з загнутими задниками - "твінтіпси" для екстримальних стрибків і катання в халф-пайп. Тим часом виробники не забувають любителів - прихильників класичних "покатушок". Для них створені виключно слухняні і універсальні моделі, так звані лижі нової школи. 

Вибір лиж. 

Необхідно відзначити, що всі сучасні лижі випускаються на високому технологічному рівні, тому при виборі нової пари менш за все варто акцентувати увагу на марці лиж, якщо, звичайно, у вас немає якихось особливих пристрастей. Колекцію лиж будь-якого виробника можна розділити на групи за призначенням: 

RACING-гірські лижі, призначені для змагань, звичайно включає лижі для слалому, слалому-гіганта. Це серйозні лижі, що вимагають чимало зусиль для катання на них. Не раджу Вам зупиняти свій погляд на них, якщо тільки ви не займаєтеся спортивними гірськолижними дисциплінами. Якщо ви купуєте такі лижі, бажано точно дізнатися за спеціальними таблицями виробника якої довжини вам їх придбати. 

CARVING-гірські лижі призначені для катання на підготовленому схилі.Якщо ви любите креслити різані дуги на утрамбованном схилі на великих швидкостях - це ваш вибір. Якщо під рукою немає таблиць виробника, то приблизна довжина: Ваш ріст - 5см приблизно те, що потрібно. 

LEISURE, RECREATION-гірські лижі для розслабленого катання і відпочинку в горах. Лижі надійні, і якщо не ганяти по твердих схилах на великій швидкості і не забиратися на крижані горби, то вони здатні задовольнити найвимогливіших туристів. 

FREERIDE, POWDER-лижі для спусків по непідготовлених схилах. Дана категорія принципово відрізняється від наведених вище. Довжина купуються вами лиж цього класу залежить від того, де ви збираєтеся кататися. Якщо це лижі для цілини, то приблизно: ваш зростання + 15 +20 див, якщо все-таки для звичайного внетрассового катання, то +5 +15 см. Бажано звернутися до таблиць виробника і уточнити там. 

NEW SCHOOL-лижі, випущені спеціально для початківців. Вони досить прості в управлінні і досить універсальні. Ці лижі покликані залучити на схили навіть тих, хто раніше побоювався цього виду спорту. Орієнтовна довжина таких лиж --160-170см. 

FREESTILE - молодіжні лижі для трюків, розваг, змагань зі сноубордистами в халф-пайп і т.д. 

Перед покупкою лиж бажано зрозуміти, - що ви, в кінцевому рахунку, хочете отримати від них. Для цього, спочатку, опишіть для себе ті місця, де ви катаєтеся, чи підготовлені там траси, згадайте швидкість, з якою ви пересуваєтеся по схилу. Прийшовши в магазин, розкажіть про все продавцю. Велика ймовірність, що він зможе за складеним вами опису підібрати необходимою пару. Але найкращий спосіб дізнатися, що ж ви купуєте-це спробувати лижу на снігу. Зазвичай представники фірм проводять тести, на яких можна це здійснити. За короткий проміжок часу бажано спробувати якомога більше лиж по різному стану снігу. 
Ціни на різні моделі коливаються від ~ 200 до ~ 700 $. 

Черевики 

Виробники. 

Велика частина гірськолижних черевик виробляються під тими ж торговими марками, що і лижі, однак є фірми, які спеціалізуються виключно на черевиках. Ось виробники, найбільш широко представлені в Росії: Atomic, Dachstein, Head, Lange, Nordica, Rossignol, Salomon, Tecnica. 

Технології. 

Сучасний гірськолижний черевик - складне, високотехнологічне виріб.Складається він з двох основних елементів зовнішній черевик і внутрішній чобіток. 

Зовнішній черевик повинен забезпечувати чітку передачу зусилля на лижу і при цьому бути досить еластичним для комфортного катання і пересування без лиж. 
Виготовляється він із спеціальних пластиків, часто це поліефіри - матеріали, слабо змінюють свої властивості при зміні температури.Виробники прагнуть до того, щоб черевик слабо міняв свої властивості при похолоданні або потеплінні. 
Це необхідно, так-же, і для зручності примірки черевик. Багато сучасних моделей виробляються за технологією "подвійного упорскування", завдяки якій вдається виготовити монолітний зовнішній черевик із пластику змінної жорсткості. 
У нижню частину зовнішнього черевика вбудовуються спеціальні вібро-і ударо-гасять матеріали, що забезпечують додатковий комфорт лижникові. 
Для більш чіткої передачі зусилля на лижу, в задній частині зовнішнього черевика розміщують розподільник зусиль - жорсткий пластиковий елемент, що передає навантаження від халяви черевика на його гомілковостопних частина, а далі на лижу. 
Останнім часом, в черевиках призначених для відпочинку використовується перемикач "ходьба-катання", що дозволяє при катанні фіксувати халяву в певному положенні, а при ходьбі спокійно пересуватися, не відчуваючи дискомфорту. Остання новинка в цій області - автоматичний перемикач "ходьба-катання", "відчуває" відкриття і закриття кріплень. 
Сучасні черевики виробляються з переднім і центральним входом.Центральний вхід відрізняється від звичайного, переднього входу, наявністю частково відкидається задній частині черевика. Це дозволяє з великою зручністю одягати і знімати гірськолижні черевики навіть в дуже холодну погоду. 
Передній вхід черевика - найбільш традиційна конструкція, що забезпечує надійність та найкраща облягання ноги. Конструкція переднього входу використовується в основному в спортивних черевиках і черевиках експертного класу, де дуже важлива точність передачі зусилля на канти лиж. 
Затягування черевик здійснюється металевими або пластиковими кліпсами мають регулювання довжини для більш точної підгонки по нозі.

Внутрішній черевик виготовляється з м'яких термо-якi формуються матеріалів, які служать для найбільш точною, індивідуальної підгонки черевика. У дешевших моделях використовуються термо-формовані матеріали з "швидкої" пам'яттю, коли матеріал під дією тепла людини змінює свою форму по нозі за кілька хвилин. Це дуже комфортні матеріали, але до їх недоліків слід віднести м'якість, яка не забезпечує достатньої точності при передачі зусилля на лижу. 
У черевиках експертного та спортивного класів застосовуються матеріали, які формуються за нозі або при високій температурі (використовуються спеціальні фени-нагрівачі), або протягом декількох годин перебування в них. 

Tенденціі розвитку гірськолижних черевик. 

Сучасний гірськолижний черевик стає все більш індивідуальним, комфортним і точним при передачі зусилля на лижі. Термо-якi формуються елементами оснащуються майже всі моделі, забезпечуючи індивідуальну підгонку по нозі. Спеціальні покриття і матеріали зберігають тепло і дозволяють відчувати себе комфортно за будь-яких погодних умовах. Від мокрого снігу та дощу сучасний черевик захищений герметизуючими вставками. Більшість сучасних моделей, у верхній частині халяви оснащені спеціальним ременем-липучкою для більш щільного охоплення гомілки. 

Як вибирати гірськолижні черевики? 

Тут необхідно зазначити принципову різницю у виборі черевик і лиж. На відміну від гірських лиж, тільки примірка повинна визначати для вас, черевики якого виробника ви віддасте перевагу. Справа в тому, що черевик виготовляється під якусь середньостатистичну ногу, а у кожної фірми виробника свої стандарти. Так, наприклад черевики Lange вважаються придатними для людей з відносно невеликим підйомом стопи, а Dachstein навпаки. Це лише приклад демонструє різницю.Насправді відмінностей більше. 

Гірськолижні черевики, як і лижі, можна розділити на кілька цільових груп: 

RACING - черевики вищого технологічного рівня, найменш комфортні з максимальною точністю передають зусилля від ноги на лижі. Ці черевики, в основному, призначені для спортивних тренувань і не розраховані на катання протягом цілого дня. 
Ціновий діапазон приблизно 400 $ - 500 $ 
EXPERT, CARVING - Часто ця група позиціонується як "комфортна-спортивна". Ці черевики м'якше і тепліше своїх старших побратимів. Їх більш м'який внутрішній чобіток дозволяє проводити на схилі цілий день.У той-же час ці черевики оснащені всіма технологічними новинками.Вони цілком підійдуть прогресуючого лижника, який не займається спортом професійно. Карвінгові ботики відрізняються більшою жорсткістю в бічному напрямку і різними бічними вставками між внутрішнім чобітком і зовнішньому черевиком. 
300 $ -500 $ 

RECREATION-Це найбільша група черевик об'єднує у собі кілька підгруп. Призначена вона для відпочинку в горах. Часто вони називаються черевики для тих, хто катається, удосконалюють свою техніку. Зазвичай присутня велика кількість регулювань, за допомогою яких зручно підігнати черевик під індивідуальні особливості вашої ноги. 
100 $ - 300 $ 

Примірка черевик займає тривалий час. 
Прийшовши в магазин і вибравши потрібну цільову групу, зробіть примірку декількох моделей різних виробників. Примірку потрібно проводити в еластичному шкарпетці середньої товщини (не варто надягати товсті вовняні шкарпетки). Надіньте черевик. Застебніть всі кліпси від низу до верху до середини можливого діапазону. Встаньте і прислухайтеся до своїх ніг. Черевик повинен щільно облягати вашу ногу, пальці не повинні туго упиратися в шкарпетку черевика, черевик повинен давати можливість пальцях злегка ворушитися. П'ята не повинна відриватися від устілки при нахилі вперед, або спроби підняти її від устілки. Примірку бажано проводити протягом 15-20 хвилин, стоячи і переміщаючись. Дуже щільний обхват ноги не повинен відразу бентежити вас. Коли матеріал наповнювач внутрішнього чобітка обомнется - відчуття будуть більш приємні. Присядьте різко. Якщо вас відкинуло назад - швидше за все черевик жестковат для вас. Відчуйте чи всім кісточках стопи і гомілковостопного суглоба добре і комфортно.Одягніть обидва черевики. Виконайте те-ж з двома надітими черевиками. Якщо відчуваєте, що все добре - купуйте. 

Кріплення 

Основним завданням гірськолижних кріплень є чітка фіксація черевика на лижі та забезпечення безпечного і своєчасного відкриття при небезпечних навантаженнях на ноги. 

Джерело: http://Материал напечатан в журнале "Турбизнес". В приложении "Горные лыжи", осенью 2001 года и осенью 2002 года.
Категорія: Зимовий відпочинок в Карпатах | Додав: grunyk (26.01.2011)
Переглядів: 1102 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Котедж "Карпатська тиша"
 

Copyright grunyk.ucoz.ua © 2024 |